Representantskap

Representantskap 2020

Västergötlands Fotbollförbunds 2020 års ordinarie representantskapsmöte hålls digitalt via EasyMeet( instruktioner kommer senare) den 10 dec kl 1830

Pressmeddelande representantskapsmöte 2020  
Seriesammansättning finns under Tävling/Seriespel

Inbjudan

Föredragningslista- uppdaterad 30 nov

Bilaga 1 Motion från Åsarp/Trädet FK, Utökning av serier i div 4

Kompletterande info från Åsarp/Trädet

Yttrande från Skepplanda BTK- uppdaterad 30 nov

Bilaga 2 Distriktsstyrelsens förslag till tävlingsbestämmelser 2020

Yttrande från Skepplanda BTK- uppdaterad 30 nov

I bilagan ovan är inte ändringarna inarbetade utan återfinns här
Kapitel 5, 16 §:
Svenska Fotbollförbundets representantskap har beslutat om en ändring i Tävlingsbestämmelserna gällande bestraffning av ledare; Ledare, tränare eller annan funktionär som ådrar sig tre varningar i olika matcher i samma tävling ska stå över i samma tävlings nästkommande match. Motsvarande gäller därefter varje gång personen ådragit sig tre varningar.

Detta innebär att ledare omfattas av samma regelverk gällande ackumulering av varningar som spelare. Distrikten ges rätt att fastställa i vilka distriktsserier ackumuleringen ska tillämpas och därför föreslås nedanstående text i Tävlingsbestämmelserna:
"Bestämmelsen om ackumulering av varningar för ledare gäller i division 2-4, damer samt division 4-6, herrar. Ledare som är avstängd efter tre singelvarningar avtjänar avstängningen i nästkommande match, där spelaren är behörig att delta, i det lag/den tävling han/hon blivit varnad i, men har rätt att medverka i föreningens övriga lag".

Tävlingsbestämmelser Ungdom:
VFF föreslår att seriespel erbjuds för 8-9-årslag i sitt närområde istället för sammandrag. I ett yttrande föreslår Skepplanda BTK att det ska finnas möjlighet att i ett närområde kunna möta lag från annat distrikt för att undvika längre resor. VFF föreslår att detta skrivs in i Tävlingsbestämmelserna liksom att det även fortsättningsvis ska finnas möjlighet att välja mellan "enkelmatcher/seriespel" och sammandrag för dessa åldersgrupper om berörda föreningar föredrar detta. Berörda divisioner är division 9-10 flickor och division 15-16 pojkar.

Bilaga 3 Sammansättning av distriktsserierna för division 3 damer samt 4,5 och 6 herrar- uppdaterat 30 nov

Yttrande från Halvorstorps IS- karta för Halvorstorp IS yttrande återfinns i bilaga 3 ovan

Yttrande från Skepplanda BTK- karta för Skepplanda BTK yttrande återfinns i bilaga 3 ovan

Yttrande från Sjuntorps IF- karta för Sjuntorps IF yttrande återfinns i bilaga 3 ovan

Yttrande från Göta BK- karta för Göta BK yttrande återfinns i bilaga 3 ovan

Yttrande från Trollhättans FK- karta för Trollhättans FK yttrande återfinns i bilaga 3 ovan

Yttrande från Hemsjö IF- karta för Hemsjö IF yttrande återfinns i bilaga 3 ovan

Bilaga 4 Förslag till matchmiljö 2021

Annmäl dig här- efteranmälan innnebär dock ingen rösträtt

Nedan finner de personer som är inlagda i mötessystemet och med den roll de kommer ha under mötet.

Rösträtt innebär att ledamoten kan rösta vid omröstningar samt begära ordet.

Yttranderätt innebär att ledamoten enbart kan begära ordet under mötet.

Gästrätt betyder att ledamoten enbart kan lyssna under mötet.

Efternamn Förnamn Förening Rösträtt/Yttranderätt/Gästrätt
Berg Camilla Alingsås Kvinnliga IK Rösträtt
Holmén Daniel Annelunds IF Rösträtt
Holmén Gunnar Annelunds IF Yttranderätt
Johansson Örjan Arentorp-Helås FK Rösträtt
Olsson Patrik Axvalls IF Rösträtt
Hjalmarsson Per-Erik Björsäters IF Rösträtt
Larsson Mattias Borgunda IK Yttranderätt
Jensen Richard Brämhults IK Rösträtt
Sångberg Eva Brämhults IK Yttranderätt
Waller Henric Byttorps IF Rösträtt
Franzén Per Byttorps IF Yttranderätt
Lorentzon Henrik Dalsjöfors GoIF Rösträtt
Petterson Jonny Dannike IK Yttranderätt
Petterson Jesper Dannike IK Rösträtt
Hallén Daniel DDK VFF Gästrätt
Gunnarsson Magnus Distriktsstyrelsen Rösträtt
Svensson Annette Distriktsstyrelsen Rösträtt
Haraldson Viktoria Distriktsstyrelsen Rösträtt
Stensson Lars Distriktsstyrelsen Rösträtt
Brunnsåker Lena Distriktsstyrelsen Rösträtt
Daoud Patricia Distriktsstyrelsen Rösträtt
Wigholm Jan Distriktsstyrelsen Rösträtt
Ahlberg Marcus Distriktsstyrelsen Rösträtt
Karlsson Peter DTK VFF Gästrätt
Åhlander Lennart DTK VFF Gästrätt
Bergstrand Marcus DTK VFF Gästrätt
Glansin Erik DTK VFF Gästrätt
Öman Håkan DTK VFF Gästrätt
Mökander Bengt DUK VFF Gästrätt
Hellersjö Lena Edet FK Yttranderätt
Löwing Mats Ekedalens SK Rösträtt
Skölving Maria Falköpings Kvinnliga IK Rösträtt
Falkebäck Peter Främmestads IK Rösträtt
Eriksson Mikael Grolanda IF Rösträtt
Gustafsson Ulf Gullspångs IF Rösträtt
Holmberg Thomas Gullspångs IF Yttranderätt
Jakobsson Martin Gånghester SK Rösträtt
Gråhns Kristoffer Gånghester SK Yttranderätt
Axengren Ove Gällstads FK Rösträtt
Nordström Anders Göta BK Yttranderätt
Larsson Sandra Götene FK Rösträtt
Ohlson Henrik Halvorstorps IS Yttranderätt
Sundén Markus Hangelösa IF Rösträtt
Olsson Rickard Hangelösa IF Yttranderätt
Brandt Johnny Hedareds BK Rösträtt
Sandberg Jonas Herrljunga SK FK Rösträtt
Sandeberg Jessica Herrljunga SK FK Yttranderätt
Karlsson Roger Holmalunds IF Rösträtt
Svantesson Ulf Holmalunds IF Yttranderätt
Olsson Gerhard Hols IF Rösträtt
Lummander Anders Hols IF Yttranderätt
Olsson Bengt Hus FF Rösträtt
Johansson Birger Hössna IF Rösträtt
Ryrlen Jan IF Elfsborg Rösträtt
Eliasson Patrik IF Olsfors Rösträtt
Dahlin Thomas IF Tymer Rösträtt
Ekden Anders IFK Emtunga Rösträtt
Nilsson Tomas IFK Mariestad Rösträtt
Persson Lennart IFK Skövde Rösträtt
Andersson Jan IFK Tidaholm Yttranderätt
Antonsson Jan IFK Tidaholm Yttranderätt
Eklund Jonas IFK Trollhättan Rösträtt
Dahlbom Johny IFK Trollhättan Yttranderätt
Larsson Jens IFK Värsås Rösträtt
Johansson Annsofie IFK Värsås Yttranderätt
Andersson Martin IFK Öxnevalla Rösträtt
Björlund Robert IFK Öxnevalla Yttranderätt
Einarsson Håkan Igelstorps IK Rösträtt
Knutsson Anna IK Friscopojkarna Rösträtt
Berntsson Jens Jung/Kvänum 10 IF Rösträtt
Larm Per-Johan Jung/Kvänum 10 IF Yttranderätt
Nilsson Jörgen Järpås IS Rösträtt
Fäldt Åke Kinna IF Rösträtt
Johansson Mikael Kronängs IF Rösträtt
Roland Niklas Kållandsö GoIF Rösträtt
Andersson Patrik Kållandsö GoIF Yttranderätt
Sundberg Viktor Källby IF Rösträtt
Johansson Hans-Fredrik Lidköpings FK Rösträtt
Josefsson Ida Limmareds IF Rösträtt
Josefsson Ronny Limmareds IF Yttranderätt
Stegemann Timo Lödöse Nygård IK Rösträtt
Larsson Roger Marbäcks IF Rösträtt
Johansson Lars Mariestads BK Rösträtt
Holmström Tina Mariestads BoIS FF Rösträtt
Andersson Elin Mellby IK Rösträtt
Törnberg Charlotta Mellby IK Yttranderätt
Svensson Rune Månstads IF Rösträtt
Lundgren Sandra Nittorps IK Yttranderätt
Lindvall Björn Norrby IF Rösträtt
Widell Patrik Nossebro IF Rösträtt
Gustafsson Ingmar Rackeby IK Rösträtt
Mann Christer Råda BK Rösträtt
Andren Markus Rångedala IK Rösträtt
Tisell Kurt Rångedala IK Yttranderätt
Henningson Tom Saleby IF Rösträtt
Degermosse Christoffer Saleby IF Yttranderätt
Wall Anton Sandareds IF Rösträtt
Eriksson Joakim Sjuntorps IF Rösträtt
Heden Catharina Sjömarkens IF Rösträtt
Thorstensson Agneta Sjömarkens IF Yttranderätt
Andersson Sven-Olof Sjötofta IF Rösträtt
Andersson Linus Sjötofta IF Yttranderätt
Pettersson Andreas Sjöviks SK Yttranderätt
Karlsson Peter Skara FC Rösträtt
Hassellöf Bengt Skara FC Yttranderätt
Hellgren Jens Skene IF Rösträtt
Andersson Sven Skene IF Yttranderätt
Andersson Jonas Skepplanda BTK Rösträtt
Tidlund Fredrik Skoftebyns IF Rösträtt
Klebom Morgan Skogsbygdens IF Rösträtt
Gustafson Stefan Skultorps IF Rösträtt
Olsson Fredrik Skultorps IF Yttranderätt
Ek Lennart Skövde AIK Rösträtt
Strömberg Jan Erik Skövde AIK Yttranderätt
Wetterteg Anna-Lena Skövde KIK Yttranderätt
Öqvist Mikael Stenstorps IF Rösträtt
Andersson Börje Stora Mellby SK Rösträtt
Lennde Anton Stora Mellby SK Yttranderätt
Robertsson Håkan Södra Härene IF Rösträtt
Hellqvist Hans Södra Vings IF Rösträtt
Asp Peter Södra Vings IF Yttranderätt
Eriksson Kenneth Tibro AIK FK Rösträtt
Benjaminsson Roger Tidaholms GoIF Rösträtt
Beldt Thomas Tidaholms GoIF Yttranderätt
Svensson Lars Timmele GoIF Rösträtt
Karlsson Ulla Timmele GoIF Yttranderätt
Sundén Thomas Tomtens IF Rösträtt
Andersson Håkan Tomtens IF Yttranderätt
Malky Charbel Trollhättan Syrianska Fotbollklubb Rösträtt
Johansson Sven Trollhättans BoIS Rösträtt
Eliasson Jonas Trollhättans BOIS Yttranderätt
Björkenstam Stefan Trollhättans FK Rösträtt
Westermark Klas Trädets IF Rösträtt
Bergman Lars-Åke Töreboda IK Rösträtt
Olofsson Magnus Töreboda IK Yttranderätt
Ehrnberg Ronny Ubbhults IF Rösträtt
Axelsson Bengt Ubbhults IF Yttranderätt
Selin Sten Ulricehamns IFK Rösträtt
Niemelä Rebecca Ulvåkers IF Rösträtt
Mårtensson Anders Ulvåkers IF Yttranderätt
Nolegård Thomas Valberedning VFF Gästrätt
Ebenholm Annika Valberedning VFF Yttranderätt
Björkqvist Börje Valberedning VFF Gästrätt
Fredriksson Anna Valberedning VFF Gästrätt
Lundin Anders Valberedning VFF Gästrätt
Svensson Harald Valtorps IF Rösträtt
Hjelm Kristoffer Vara SK Rösträtt
Stigson Peo Vara SK Yttrandrerätt
Olin Roland Wargöns IK Rösträtt
Algpeus Andreas Varnhems IF Yttranderätt
Fredriksson Ulrik Vartofta SK Yttranderätt
Brorsson Markus Vartofta SK Rösträtt
Fernfelt Tomas VFDF Yttranderätt
Larsson Mikael Vinninga AIF Rösträtt
Birgersson Johan Vinninga AIF Yttranderätt
Gustafsson Magnus Vårgårda IK Rösträtt
Svantesson Nils-Gunnar Vårgårda IK Yttranderätt
Nilsson Johan Vänersborgs IF Rösträtt
Leijon Stefan Vänersborgs IF Yttranderätt
Rylander Dennis Åsarps IF Rösträtt
Gunnarsson Martin Åsarp-Trädet FK Rösträtt
Kling Sören Åsarp-Trädet FK Yttranderätt
Stensson Emilia Örslösa-Söne IK Rösträtt
Ahlén Anders Örslösa-Söne IK Yttranderätt
Broberg Martin Östadkulle SK Rösträtt