Kvalspelet i sammanfattning

VFF sammanfattar här nedan det pågående kvalspelet inför 2021. De straffresultat som anges har inget med matchresultatet att göra utan avgör vilket lag som kommer först om två lag slutar exakt lika i kvalgruppens sluttabell.
Uppdaterad 2020.10.27, ändrat datum i kval till division 2.

DAMER:

Kval till division 2:
10 oktober: Åsarp-Trädet FK/Redvägs FK-Södra Vings IF/Timmele GoIF 1-5.
17 oktober: Södra Vings IF/Timmele GoIF-Åsarp Trädet FK/Redvägs FK 4-0.
Södra Ving/Timmele klart för division 2 2021.

Kval till division 3:
Gruppsegrarna till division 3.
Grupp 1.
10-11 oktober: Hemsjö IF-IK Friscopojkarna U 1-3 (straffar 3-2); Mariestads BoIS FF U-Skara FC 3-1 (straffar 3-2).
17 oktober: Skara FC-Hemsjö IF 1-4 (straffar 3-2); 18 oktober: IK Friscopojkarna U-Mariestads BoIS FF U 0-1 (straffar 7-8)
24 oktober:
Hemsjö IF-Mariestads BoIS FF U 2-1
IK Friscopojkarna U-Skara FC 3-0
IK Friscopojkarna U till division 3.

Grupp 2:
10-11 oktober: IFK Tidaholm-Trollhättans FK U/Halvorstorps IS A 1-3 (straffar 2-4); Moholms SK-Kronängs IF 1-4 (straffar 5-4).
18 oktober: Trollhättans FK U/Halvorstorps IS A-Moholms SK 7-0 (straffar 5-4) Kronängs IF-IFK Tidaholm 6-4 (straffar 5-4)
24 oktober:
IFK Tidaholm-Moholms SK 6-1
Trollhättans FK U/Halvorstorps IS U-Kronängs IF 9-2
Trollhättans FK U/Halvorstorps IS A till division 3.

HERRAR:

Kval till Ettan:
I div 2 Östra Götaland gick Dalstorps IF i sista omgången 18 oktober upp på kvalplats till Ettan.
Kvalomgång 1 spelas som gruppspel mellan tvåorna i Västra, Östra och Norra Götaland (kvalgrupp 2) under tiden 24 oktober-8 november:
Match 1: Västra Frölunda IF-Dalstorps IF, 24 oktober; 2-1
Match 2: Dalstorps IF-IK Oddevold
Match 3: IK Oddevold-Västra Frölunda IF
Straffläggning efter varje match (vid behov) avgör inbördes ordning om två lag kommer lika i tabellen. Straffarna avgör också vilket lag som vid oavgjort resultat ska spela match 2 (förlorande lag på straffarna).

Gruppsegraren går vidare till kvalomgång 2 där man möter segraren i kvalgrupp 1 i ett dubbelmöte under tiden 12-22 november. I kvalgrupp 1 spelar tvåorna i div 2 Norrland, Norra Svealand och Södra Svealand, Bodens BK FF, Skiljebo SK och Åtvidabergs FF.
Vinnaren i parkvalet klart för Ettan 2021.

Kval till division 2:
Kvalomgång 1:
10 oktober: Tidaholms GoIF-Torslanda IK 0-1.
17 oktober: Torslanda IK-Tidaholms GoIF 2-1.
Torslanda går vidare till parkval mot Lag 12 i div 2 Norra Götaland, som är IFK Tidaholm.
Kvalomgång 2:
Torslanda IK-IFK Tidaholm, 24 oktober; 1-0
IFK Tidaholm-Torslanda IK spelar 1 november
Vinnaren i parkvalet klart för division 2  2021.

Kval till division 3:
Grupp 8:
10-11 oktober: Ytterby IS-Trollhättans FK 3-0; Högsäter GF-Stenkullens GoIK 2-2.
16 oktober: Stenkullens GoIK-Ytterby IS 1-1; 18 oktober: Trollhättans FK-Högsäter GF 1-0
24 oktober; Stenkullens GoIK-Trollhättans FK 3-0; Ytterby IS-Högsäter GF 2-1
Ytterby IS till division 3.

Grupp 9:
10 oktober: Kinna IF-Landvetter IS 1-4; Götene IF-IFK Björkö 0-1
17 oktober: Landvetter IS-Götene IF 4-1; IFK Björkö-Kinna IF 2-0
24 oktober: Götene IF-Kinna IF (spelas ej); Landvetter IS-IFK Björkö 2-2
Landvetter IS till division 3

Kval till division 4:
Uppflyttning: Gruppsegrarna spelar avgörande match om en plats i division 4 den 31 oktober-1 november.
Grupp 1:
11 oktober: Töllsjö IF-Halvorstorps IS 1-7 (straffar 12-13)
17 oktober: IFK Mariestad-Töllsjö IF 4-4 (straffar 4-3)
25 oktober: Halvorstorps IS-IFK Mariestad (Edsborg konstgräs) 0-1
IFK Mariestad gruppsegrare

Grupp 2:
10 oktober: Sjuntorps IF-IFK Värsås 1-1 (straffar 7-6)
17 oktober: IFK Värsås-Valtorps IF 1-1 (straffar 5-6)
25 oktober: Valtorps IF-Sjuntorps IF (Odenvi konstgräs, Falköping) 2-2 (straffar 3-4)
Sjuntorps IF gruppsegrare. Avgörande straffläggning mot Valtorps IF.

Utslagsmatch:
IFK Mariestad-Sjuntorps IF lördagen den 31 oktober kl. 13.00 på Dinaplan i Råda.

Kval till division 5
Gruppsegrarna till division 5.

Grupp 1:
10 oktober: Våmbs IF-Södra Härene IF 7-0 (straffar 10-11)
18 oktober: Södra Härene IF-Hedareds BK 1-5 (straffar 2-3)
25 oktober: Hedareds BK-Våmbs IF (Borås Arena 2) 2-1
Hedareds BK till division 5.

Grupp 2:
10 oktober: Tråvads IF/Larvs FK-Trässbergs BK 0-1 (straffar 4-5)
18 oktober: Mölltorp Breviks AIF-Tråvads IF/Larvs SK 4-6 (straffar 1-4)
25 oktober: Trässbergs BK-Mölltorp Breviks AIF 2-2
Trässbergs BK till division 5.

Grupp 3:
10 oktober: Arentorp Helås FK-SK Mjörn 2-2 (straffar 3-1)
18 oktober: SK Mjörn-Källby IF 1-0 (straffar 4-2)
25 oktober: Källby IF-Arentorp Helås FK 3-2
SK Mjörn till division 5

Grupp 4:
10 oktober: Bollebygds IF/IF Olsfors-Borgunda IK 1-2 (straffar 4-5)
18 oktober: Tranemo IF-Bollebygds IF/IF Olsfors 2-1 (straffar 4-1)
25 oktober: Borgunda IK-Tranemo IF (Södermalm konstgräs, Skövde) 1-1
Borgunda IK till division 5. Avgörande straffläggning mot Tranemo IF

Följ kvalet under Resultat/Tabeller samt Tävling/Kvalspel på hemsidan.